Sveikata

Kaip atrodo hemorojus?

Kaip atrodo hemorojus, priklauso nuo būklės sunkumo. Išorinės išangės varikozės atrodo kaip raudoni mazgeliai. Jie kartais būna skausmingi ir apsunkina tuštinimąsi. Juos dažnai lydi nedidelis kraujavimas ir gleivės iš išangės. Be to, jos sukelia išangės deginimą ir niežulį. Jei į simptomus nekreipiama dėmesio, hemorojus ilgainiui paūmėja, todėl turi būti taikomas tinkamas gydymas.

Kas yra hemorojus ir iš kur jis atsiranda?

Hemorojus, specialistų vadinamas kraujuojančiais mazgeliais, yra fiziologinė išangės struktūra. Tai yra kaverninės veninės kraujagyslės, vidutiniškai pripildytos kraujo. Jie atlieka labai svarbią funkciją – užsandarina išangės kanalą ir padeda kontroliuoti išmatų ir dujų patekimą.

Hemorojaus problema kyla tada, kai šie mazgeliai yra per daug išsiplėtę ir per daug pripildyti kraujo (užsikimšę). Tai skatina patinimą ir uždegimą. Išsivysto išangės varikozė arba hemorojinė liga.

Hemorojaus priežastis galima suskirstyti į dvi grupes. Pirmoji susijusi su nesveika gyvensena. Sėdimas gyvenimo būdas ir nutukimas ypač neigiamai veikia išangės srities kraujagyslių rezginį.

Dėl mažo fizinio aktyvumo, dažnai derinamo su netinkama mityba (mažai ląstelienos, t. y. tokių produktų kaip daržovės, grūdai, pilno grūdo duona), išmatų masės juda lėtai. Tai savo ruožtu lemia dažną ir įprastą vidurių užkietėjimą.

Taip pat skaitykite: Kas greitai laisvina vidurius? Vidurių užkietėjimas ir jo gydymo būdai.

Sunku tuštintis, skausmingas tuštinimasis ir kietos išmatos sukelia didelį spaudimą tuštinantis ir ilgai sėdint tualete, o tai skatina išangės varikozės formavimąsi. Moterims hemorojus pasitaiko dažniau, nes moterys labiau linkusios į stiprų vidurių užkietėjimą.

Rečiau kraujavimo mazgelių priežastis yra susijusi su sunkesnėmis ligomis, pavyzdžiui, kepenų ciroze ar dubens navikais, t. y. būkle, kai pilvo ertmėje yra padidėjęs spaudimas.

Didelė moterų problema yra hemorojus nėštumo metu ir po gimdymo. Čia priežastis taip pat yra padidėjęs spaudimas, šį kartą dėl didėjančios gimdos.

Hemorojiniai mazgai dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, po 50 metų. Taip yra dėl su amžiumi mažėjančio raumenų tonuso.

Kaip atrodo hemorojus – simptomai

Norint galutinai nustatyti, ar tai hemorojus, reikia kreiptis į specialistą (hemorojaus gydytojas yra proktologas). Jis atliks pagrindinę diagnozę, t. y. atliks transrektalinį tyrimą (per tiesiąją žarną). Jis taip pat gali paskirti atlikti tiesiosios žarnos tyrimą arba anoskopiją.

Hemorojus gali būti išorinis arba vidinis. Pirmasis yra aiškiai matomas ir jį lydi skausmas. Kita vertus, vidinis hemorojus gali kelti ribotą diskomfortą, pavyzdžiui, tik nedidelį kraujavimą iš išangės.

Hemorojaus išvaizda priklauso nuo ligos stadijos. Skiriami keturi laipsniai.

  1. Išsiplėtes hemorojus, kuris neišeina už išangės kanalo ribų (jo nesimato).
  2. Hemoroidai, kurie iškrenta stumdant, o paskui atsitraukia.
  3. Hemorojus, kuris tuštinimosi ir stūmimo metu išeina iš išangės, bet jį reikia rankomis įstumti atgal.
  4. Analinės varikozės, kurios matomos už išangės ribų.

Kaip atrodo hemorojus jau žinome, o kaip jis yra juntamas? Hemorojus gali būti juntamas kaip mazgeliai išangėje arba ties išangės kraštais. Jie būna mėlyni arba raudoni, paprastai stipriai kraujuoti. Jie sukelia diskomfortą, pilnumo pojūtį ir išangės nepraeinamumą. Pacientai taip pat praneša, kad jaučia nepilną tuštinimąsi. Ligai progresuojant atsiranda hemorojaus skausmas.

kaip atrodo hemorojus isorinis ir vidinis
Kaip atrodo hemorojus? Išorinis ir vidinis.

Kiek laiko kraujuoja iškritęs hemorojus?

Iškritusį hemorojų lengva pastebėti. Tačiau pirmieji simptomai kelia mažiau rūpesčių. Hemorojaus ligos pradžioje paprastai būna stiprus išangės niežulys – deginimas ir nuolatinis niežulys sustiprėja ilgai sėdint, tuštinimosi metu ir po tuštinimosi.

Tiesiosios žarnos hemorojus sukelia nedidelį ar stipresnį kraujavimą. Kraujas ant tualetinio popieriaus turėtų būti pavojaus signalas dar ir todėl, kad tai gali būti išangės vėžio simptomas. Paprastai jis būna šviežias ir ryškiai raudonas. Jis atsiranda tuštinantis. Kiek laiko kraujuoja plyšęs hemorojus, priklauso nuo ligos sunkumo.

Pacientai, kuriems nustatomi kraujuojantys mazgeliai, sako, kad jiems yra šlapia išangė. Būdinga, kad sergant hemorojumi išsiskiria daug lipnių gleivių. Jų perteklius yra nemalonaus kvapo priežastis, be to, labai apsunkina geros higienos palaikymą. Gleivės ir išskyros iš išangės gali prisidėti prie uždegimo.

Priklausomai nuo ligos sunkumo, guzelis gali būti daugiau ar mažiau matomas. Iš pradžių jis savaime pasitraukia, vėliau prireikia drenažo, o galiausiai visą laiką lieka išorėje. Tuomet lengvai atsiranda komplikacijų. Viena iš jų – išangės trombozė, sukelianti stiprų skausmą.

Namų gydymo priemonės nuo hemorojaus – kaip atrodo hemorojus po gydymo?

Kai liga nėra pažengusi, daugeliu atvejų namų metodai yra veiksmingas hemorojaus gydymo būdas.

  • Populiarūs ąžuolo žievės, ramunėlių ar medetkų žiedų mirkalai labai palengvina hemorojaus simptomus. Nuovirą reikia supilti į dubenėlį, užpilti vandeniu (būkite atsargūs, kad vandens temperatūra neviršytų 40 laipsnių Celsijaus, nes tuomet gresia nudegimas) ir po tuštinimosi palaikyti apie 15-20 minučių.
  • Be recepto parduodamos priemonės nuo hemorojaus, pavyzdžiui, geliai ir kremai arba hemorojaus tepalas, naudojami vietoje, greitai malšina skausmą, mažina niežulį ir deginimą. Jų sudėtyje yra sutraukiančių ir priešuždegiminių medžiagų.
  • Taip pat rekomenduojami geriamieji vaistai, stiprinantys venų sieneles ir gerinantys dubens kraujotaką, bei žvakutės, gerinančios gleivinės būklę.
  • Sudirgusias vietas plauti vatos tamponėliu, pamirkytu ramunėlių užpile arba ąžuolo žievėje, gali padėti sumažinti diskomfortą. Palengvėjimą taip pat gali suteikti kompresas iš ledo kubelių, suvyniotų į nosinaitę, arba drėgnas arbatos maišelis, kuriame yra tanino, pasižyminčio priešuždegiminėmis savybėmis.
  • Rekomenduojama sveika, gerai subalansuota mityba, kurioje gausu daržovių, vaisių ir skaidulinių medžiagų turinčių produktų, pavyzdžiui, kruopų ir viso grūdo duonos. Venkite tokių maisto produktų kaip šokoladas, kava, alkoholis, prieskoniai ir pilvo pūtimą sukeliančių produktų. Taip pat svarbu gerai drėkinti organizmą (apie 2 litrus per dieną), kad išvengtumėte vidurių užkietėjimo.
  • Sklandžiam tuštinimuisi įtakos turės kasdienis vaikščiojimas arba gimnastika.
  • Hemorojinės ligos formavimuisi ir pasikartojimui palankias sąlygas sudaro padidėjęs spaudimas pilvo ertmėje, kurį sukelia ilgas išmatų stūmimas, todėl reikėtų vengti šio reiškinio. Taip pat svarbu laikytis geros higienos.

Kaip gydyti hemorojų?

Hemorojaus gydymas labai priklauso nuo būklės sunkumo. Dėl didelio gėdos jausmo, susijusio su šia kūno sritimi, liga dažnai diagnozuojama vėlai, kai išsivysto komplikacijos ir prireikia chirurginės intervencijos. Žinant, kaip atrodo hemorojus ir kaip jis juntamas svarbu prisiminti, kad ankstyva diagnozė yra susijusi su veiksmingesniu gydymu.

Jei pastebėjote pirmiau minėtus kraujavimo mazgelių simptomus, kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atlikęs apžiūrą, gali diagnozuoti hemorojaus ligą ir rekomenduoti tinkamą gydymą. Tarp hemorojaus gydymo būdų yra šie:

  • fotokoaguliacija – infraraudonaisiais spinduliais uždaroma arterija, aprūpinanti mazgą krauju;
  • krioterapija – hemorojaus užšaldymas naudojant skystą azotą;
  • skleroterapija – į mazgelį suleidžiama specialių putų, kurios uždaro kraujagyslę;
  • hemorojaus gumizavimas Barrono metodu – ant varikozinės venos uždedami guminiai spaustukai, dėl kurių ji apmiršta.

Esant pažengusiai ligai, hemorojų būtina gydyti chirurginiu būdu. Populiariausi chirurgų taikomi metodai: Milligano-Morgano procedūra išangės varikozei išpjauti (hemorojaus pjūvis ties pagrindu ir mazgelio surišimas) arba Longo operacija, t. y. gleivinės išpjovimas.

5/5 - 2 balsas(-ai)

Taip pat skaitykite

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button