Pasaulis

Didžiausi pasaulio miestai auga kaip ant mielių. Ar žinote, kuris miestas užima pirmą vietą?

Urbanizacijos procesai spartėja visame pasaulyje. Tai ypač pastebima Azijoje ir Afrikoje. Pažvelkime, kur konkrečiai yra didžiausi pasaulio miestai ir kuo jie šiandien išsiskiria.

Pasaulyje gyvena daugiau kaip 8 mlrd. žmonių. Tai daro įtaką urbanizacijos procesams ir gyventojų skaičiaus didėjimui didžiuosiuose miestuose. Migracija į didžiulius miestų centrus ypač akivaizdi Azijoje ir Afrikoje, kurios pirmauja pagal gyventojų skaičiaus augimą. Todėl išsiaiškinkime, kokie yra didžiausi pasaulio miestai.

Pirmiausia verta nustatyti konkretų kriterijų, kas yra miestas šia bendrąja prasme. Lietuvoje su tuo nesusiduriame, nes skiriame savivaldybes, o miestus ir miestelius vadiname miesteliais, turinčiais savivaldybės teises. Tačiau jei norime išskirti miestus ir miestelius visame pasaulyje, turime naudoti tam tikrą standartizuotą apibrėžtį.

gatve delyje indija
Gatvė Delyje, Indija.

Kaip išsiskiria didžiausi pasaulio miestai?

Jungtinės Tautos siūlo tris kategorijas, pagal kurias galima klasifikuoti didžiausius pasaulio miestus. Tai miestai pagal administracines ribas (angl. city proper), miestų teritorijos (angl. urban area) ir didmiesčių teritorijos (angl. metropolitan area). Pirmasis kriterijus susijęs griežtai su administraciniu vienetu. Atrodytų, kad tokio skirstymo pakaktų didžiausių miestų reitingui sudaryti. Kaip galima numanyti, didžiulės metropolinės teritorijos labai dažnai išsiplečia toli už savo ribų, todėl apsiriboti tik jomis būtų tikrovės iškraipymas.

Todėl šie milžiniški centrai taip pat skirstomi į miesto teritoriją, t. y. ištisai užstatytą teritoriją, ir metropolinę teritoriją, kuri susijusi su aglomeracija arba tarpusavyje susijusių miestų rinkiniu.

Duomenys apie miestų gyventojus priklauso nuo gyventojų surašymų ir savivaldybių institucijų tvarkomos statistikos. Kartais pasitaiko, kad viename reitinge pateikiami skirtingais metais surinkti demografiniai duomenys. Be to, skirtinguose reitinguose dažnai maišomos miestų teritorijų, metropolinių zonų ar miestų pagal ribas sąvokos, todėl duomenys būna nenuoseklūs ir nenuoseklūs.

Didžiausi pasaulio miestai pagal miesto centro kategoriją

Kasmetinėje „Demographia World Urban Areas“ suvestinėje, kurią jau 19 metų rengia „Wendel Cox Consultancy“ ir „Demographia“ tarnyba, pateikiamas didžiausių pasaulio miestų sąrašas. Demographia specializuojasi sudarant įvairius ekonominius ir demografinius reitingus. Tai darydama ji naudojasi oficialiais Jungtinių Tautų skelbiamais duomenimis.

Taigi sužinokime, kaip 2023 m. rugpjūčio 31 d. atrodė dešimt didžiausių pasaulio miestų:

  1. Tokijas, Japonija – 37,8 mln.
  2. Džakarta, Indonezija – 35,4 mln.
  3. Delis, Indija – 31,2 mln.
  4. Guangdžou-Fošanas, Kinija – 27,1 mln.
  5. Mumbajus, Indija – 25,2 mln.
  6. Manila, Filipinai – 24,1 mln.
  7. Šanchajus, Kinija – 24 mln.
  8. Seulas, Pietų Korėja – 23,2 mln.
  9. Kairas, Egiptas – 22,7 mln.
  10. Meksikas, Meksika – 21,9 mln.

Kaip ir galima spėti, į sąrašą įtraukti miestai iš dviejų daugiausiai gyventojų turinčių pasaulio šalių – Indijos ir Kinijos. Ypač įdomu pastebėti, kad didžiausias Vidurio Karalystės urbanistinis centras nėra nei jos sostinė, nei pagrindinis uostas ir verslo centras, o dviejų miestų Guangdžou-Fošano klasteris, kurį taip pat galime sieti su Guangdžou pavadinimu. Verta paminėti, kad Guangdžou yra didžiuliame Perlų upės deltos metropoliniame regione, kuriame gyvena daugiau kaip 100 mln. žmonių. Ši teritorija yra šiek tiek didesnė už Mazovijos provinciją ir yra vientisas urbanistinis darinys.

guangdzou miesto centras
Guangdžou miesto centras.

Didžiausių pasaulio miestų sąrašo lyderis nėra joks Kinijos ar Indijos centras. Japonijos sostinė Tokijas jau daugelį metų pirmauja šiame reitinge. Tiksliau, čia atsižvelgiama į visą miesto kompleksą kartu su Jokohama. Iš tikrųjų šie du administraciniai vienetai sudaro vieną kompaktišką užstatytą teritoriją.

Antroje vietoje atsidūrė Indonezijos sostinė, kuri jau dabar yra tiesiog perpildyta ir trūkinėja per siūles. Reaguodama į sparčiai augantį salų valstybės ir pačios Džakartos gyventojų skaičių, valdžia nusprendė statyti visiškai naują sostinę Borneo saloje – atokiau nuo tankiausiai apgyvendintų Javos ir Sumatros. Miestas vadinsis Nusantara. Tikimasi, kad pirmasis metropolijos etapas, kurį sudaro vandentiekio linijų tiesimas, nuotekų šalinimo sistemos įrengimas ir elektros energijos tiekimas, baigsis 2024 m. Visiškai užbaigti projektą planuojama 2045 m.

Prezidentas Joko Widodo su Rytų Kalimantano gubernatoriumi Isranu Nooru būsimos Indonezijos sostinės vietoje
Prezidentas Joko Widodo su Rytų Kalimantano gubernatoriumi Isranu Nooru būsimos Indonezijos sostinės vietoje / šaltinis: Wikimedia Commons, viešoji nuosavybė

Be to, ne tik Indonezija nusprendžia perkelti savo sostinę į kitą centrą. Egipto valdžios institucijos daro tą patį ir jau yra pažengusios į priekį. Devintoje vietoje esantis Kairas taip pat nebepajėgia susidoroti su žmonių antplūdžiu. Tačiau netoli milžiniško didmiesčio statoma nauja sostinė. Sostinė nelabai originaliu pavadinimu „Naujoji administracinė sostinė“ (nors tikėtina, kad jis dar bus pakeistas) statoma viduryje dykumos už 45 km į rytus nuo Kairo – joje gyvens apie 6-7 mln. žmonių, tačiau ar tai padės sumažinti spaudimą didžiausiam šalies miestui, kurio gyventojų skaičius per ateinančius kelis dešimtmečius turėtų padvigubėti?

Didžiausi pasaulio miestai. Kurie didmiesčiai nepatenka į pirmąjį dešimtuką?

Ar tikrai didžiausi pasaulio miestai yra tik Azijoje? Dešimtuką užbaigia Meksikas, kurio gyventojų skaičius ilgą laiką išliko panašus (tik šiek tiek padidėjo). Dvyliktoje vietoje – San Paulas, didžiausias Brazilijos ir Pietų Amerikos miestų centras, turintis 21,5 mln. gyventojų. Iš karto už jo sąraše yra Niujorko urbanistinis kompleksas, kuriame gyvena 21,4 mln. gyventojų. Paskutinis „miestų teritorijų“ kategorijoje esantis centras, kuriame gyvena daugiau kaip 20 mln. gyventojų, yra Karačis – didžiausias Pakistano miestas.

Akylas stebėtojas pastebės, kad šiame sąraše nėra nė vieno Europos didmiesčio. Didžiausia iš jų, 17 mln. gyventojų turinti Maskva, palyginti su ankstesniais metais, nukrito į 18 vietą. Stambulas užima 28 vietą, Paryžius – 36, o Londonas – 39 vietą. Į „Demographia World Urban Areas“ rinkinį įtraukti visi miestų centrai, kuriuose gyvena daugiau nei 500 000 gyventojų.

Kalbant apie didžiausius pasaulio miestus, iš tikrųjų svarbu ne tai, kiek tiksliai gyventojų gyvena kiekviename didmiestyje, bet tai, kuriuose pasaulio regionuose jie yra įsikūrę ir kokiu greičiu jie plečiasi. Pasaulio centras pamažu tolsta nuo Vakarų pasaulio šalių (Šiaurės Amerikos ir Europos) ir tampa miestų centrais Tolimuosiuose Rytuose, Pietryčių Azijoje, Afrikoje ar Lotynų Amerikoje.

Įvertinkite skaitomą turinį
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button