Sveikata

Kraujo spaudimas: viskas, ką reika žinoti

Šiame straipsnyje pasinersime į sudėtingą kraujo spaudimo, paprastai vadinamo kraujospūdžiu, pasaulį. Šis gyvybiškai svarbus mūsų sveikatos aspektas dažnai lieka nepastebėtas, kol tampa problema. Kraujo spaudimas, tai jėga, kuria cirkuliuojantis kraujas spaudžia arterijų sieneles. Norint palaikyti sveiką gyvenimo būdą, labai svarbu jį suprasti. Įdomiai ir informatyviai išnagrinėsime pagrindus, priežastis, poveikį, valdymą ir daug daugiau.

Kas yra kraujo spaudimas?

Kraujospūdį sudaro du skaičiai: sistolinis ir diastolinis. Sistolinis spaudimas matuoja jėgą, kai širdis plaka, o diastolinis spaudimas rodo ramybės fazę tarp širdies dūžių. Įprastas rodmuo atrodo taip: 120/80 mm Hg, kur 120 yra sistolinis spaudimas, o 80 – diastolinis spaudimas.

Kraujospūdžio matavimas

Kraujospūdis matuojamas prietaisu, vadinamu sfigmomanometru, paprastai dedamu ant rankos. Tai neskausminga procedūra, suteikianti svarbios informacijos apie jūsų širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą.

kraujo spaudimo matavimo prietaisas sfigmomanometras
Kraujo spaudimo matavimo prietaisas – sfigmomanometras.

Kraujospūdžio tipai

Normalus kraujo spaudimas

Normalus kraujospūdis svyruoja nuo 90/60 mm Hg iki 120/80 mm Hg. Tai rodo, kad jūsų širdis ir kraujagyslės funkcionuoja gerai, ir jums gresia mažesnė su širdimi susijusių problemų rizika.

Didelis kraujo spaudimas (hipertenzija)

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, yra būklė, kai kraujo jėga į arterijų sieneles yra nuolat per didelė. Tai svarbus širdies ligų, insulto ir kitų komplikacijų rizikos veiksnys.

Žemas kraujo spaudimas (hipotenzija)

Žemas kraujospūdis, arba hipotenzija, pasitaiko rečiau, tačiau taip pat gali kelti problemų. Jis gali sukelti galvos svaigimą, alpimą ir nepakankamą kraujo tekėjimą į gyvybiškai svarbius organus.

kraujo spaudimo norma pagal amziaus grupes
Kraujo spaudimo norma pagal amžiaus grupes.

Aukšto kraujospūdžio priežastys

 • Gyvenimo būdo veiksniai: Nesveiki įpročiai, pavyzdžiui, daug natrio turinti mityba, fizinio aktyvumo stoka ir per didelis alkoholio vartojimas, gali lemti aukštą kraujospūdį.
 • Genetika: Šeimos istorija turi įtakos hipertenzijai. Jei jūsų artimi giminaičiai turi aukštą kraujospūdį, jums gali būti didesnė rizika.
 • Medicininės būklės: Tam tikros medicininės būklės, pavyzdžiui, inkstų ligos ar hormoniniai sutrikimai, gali lemti padidėjusį kraujospūdį.

Aukšto kraujospūdžio poveikis

 • Širdies sveikata: Aukštas kraujospūdis gali apsunkinti širdies darbą ir sukelti tokias ligas kaip vainikinių arterijų liga ir širdies nepakankamumas.
 • Smegenų sveikata: Dėl sumažėjusio kraujo pritekėjimo į smegenis padidėja insulto ir pažinimo funkcijų pablogėjimo rizika.
 • Inkstų sveikata: Hipertenzija laikui bėgant gali pažeisti inkstus ir sukelti inkstų ligas.

Aukšto kraujospūdžio prevencija

 • Sveika mityba: Mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų, o natrio ir sočiųjų riebalų yra mažai, gali padėti palaikyti sveiką kraujospūdį.
 • Reguliari mankšta: Fizinis aktyvumas yra labai svarbus bendrai širdies ir kraujagyslių sveikatai. Siekite per savaitę bent 150 minučių vidutinio sunkumo fizinių pratimų.
 • Streso valdymas: Efektyvūs streso valdymo metodai, tokie kaip meditacija ir gilus kvėpavimas, gali padėti sumažinti kraujospūdį.

Aukšto kraujospūdžio valdymas

 • Vaistai: Kai kuriais atvejais kraujospūdžiui kontroliuoti skiriami vaistai. Juos reikia vartoti taip, kaip nurodė sveikatos priežiūros specialistas.
 • Gyvenimo būdo pokyčiai: Širdžiai palankaus gyvenimo būdo perėmimas dažnai gali padėti suvaldyti aukštą kraujospūdį be vaistų.

Žemas kraujospūdis: kada tai kelia susirūpinimą?

Žemas kraujospūdis paprastai nekelia susirūpinimo, nebent jis sukelia tokius simptomus kaip galvos svaigimas ir alpulys. Jei jaučiate šias problemas, kreipkitės į gydytoją.

Mitybos vaidmuo kraujospūdžio valdyme

 • Natrio suvartojimas: Labai svarbu sumažinti suvartojamos druskos kiekį, nes per didelis natrio kiekis gali lemti aukštą kraujospūdį.
 • Daug kalio turintys maisto produktai: Kalis padeda subalansuoti natrio kiekį, todėl į savo mitybą įtraukite tokių maisto produktų kaip bananai, apelsinai ir špinatai.
 • DASH dieta: Dieta DASH (angl. Dietary Approaches to Stop Hypertension) yra įrodytas būdas sumažinti kraujospūdį pasirenkant maisto produktus.

Natūralios priemonės nuo kraujospūdžio

Česnakai

Įrodyta, kad česnakai turi nedidelį kraujospūdį mažinantį poveikį, be to, juos lengva įtraukti į maistą.

Hibiscus arbata

Ši vaistažolių arbata dėl savo natūralių junginių gali padėti sumažinti kraujospūdį.

Joga ir meditacija

Šie pratimai gali sumažinti stresą ir skatinti atsipalaidavimą, o tai teigiamai veikia kraujospūdį.

Reguliarūs patikrinimai ir stebėjimas

Reguliarūs sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo patikrinimai yra labai svarbūs norint stebėti kraujospūdį ir nedelsiant spręsti bet kokias problemas.

Supratimas apie kraujo spaudimą yra labai svarbus norint išsaugoti sveiką gyvenimą. Priimdami pagrįstus gyvenimo būdo sprendimus, valdydami stresą ir prireikus kreipdamiesi į gydytoją, galite užtikrinti, kad jūsų kraujospūdis išliktų sveikas. Jau šiandien teikite pirmenybę savo širdies ir kraujagyslių sveikatai!

5/5 - 1 balsas(-ai)

Taip pat skaitykite

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button